Eiropas Savienības fondu uzraudzība 2024. gada rudenī – politikas plānošanas un normatīvā regulējuma spīlēs

LVS komanda turpina darboties Sabiedriskās politikas centra Providus koordinētā projektā, kas veicina NVO sektora kvalitatīvu pārstāvību ES fondu 2021.–2027. gada plānošanas perioda Uzraudzības komitejās. Šajā ierakstā informējam par aktualitātēm.

LVS pārstāve ir apakškomitejas locekle 4. politiskā mērķa “Sociālāka Eiropa” ietvarā. Rudenī galvenā aktualitāte ir izpratnes veicināšana un priekšlikumu izteikšana par ES kohēzijas politikas fondu programmas elastības finansējuma vajadzību un prioritāšu noteikšanu. ES fondu vidusposma izvērtēšanas ietvaros valdība šobrīd plāno pārvirzīt daļu no līdz šim ieplānotā finansējuma jaunām prioritātēm. Kopumā tie ir aptuveni 450 miljoni eiro, kaut gan ne viss no šī finansējuma tiks novirzīts jaunajām vajadzībām. Mūsu mērķis ir sekot līdzi un maksimāli ietekmēt elastības finansējuma pārdales principus jēgpilniem ieguldījumiem, lai tie dotu maksimālu labumu Latvijas sabiedrībai.

ES fondu uzraugu biedrības un kolēģi ir nosūtījuši ierosinājumu valdībai, aicinot novirzīt daļu finansējuma trim nozīmīgiem mērķiem.

1. NVO kapacitātes un darbības atbalsts
Latvijas pilsoniskās jomas NVO šobrīd atrodas finansējuma bedrē, jo šajā periodā nav pieejami ārvalstu atbalsta mehānismi, kā arī valsts finansējums ir nepietiekams.

2. Atbalsts sabiedrības noturības stiprināšanai
Nepieciešams papildu atbalsts Latvijas sabiedrības noturības stiprināšanai. Šī gada valsts budžeta prioritātes finansē aizsardzības un iekšlietu institūcijas, bet ne pilsoniskās sabiedrības aktivitātes šajās jomās.

3. Atbalsts energokopienu veidošanai
Lai veicinātu sabiedrības iesaisti ilgtspējīgas enerģētikas attīstībā un paaugstinātu enerģētisko neatkarību, nepieciešams sniegt finansiālu un tehnisku atbalstu energkopienu izveidei un darbībai. Šādas kopienas ļauj vietējiem iedzīvotājiem tieši piedalīties enerģijas ražošanā.

Lai sekmētu plašāku NVO iesaisti elastības finansējuma pārdales procesā, Latvijas Neredzīgo biedrība un LVS organizē sanāksmi ar Labklājības ministriju š. g. 26. novembrī. Aicinājums pieteikties ieinteresētajām biedrībām tika publicēts arī izdevumā “Nesēdi Tumsā” 15.11.2024.

Nākamā 4AK sēde notiks 28. novembrī, kad tiks izskatīti vairāki jauni pasākumi. Viens no tiem ir Veselības ministrijas virzītais 4.1.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju” 4.1.2.8. pasākuma “Nevalstisko organizāciju iesaiste veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošanā” projekts. Pasākuma plānotais un pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 3 000 000 euro, t. sk. ESF Plus finansējums (2 550 000 euro) un valsts budžeta līdzfinansējums (450 000 euro). Projekta minimālā attiecināmo izmaksu kopsumma par pasākumu īstenošanu vienā jomā ir 300 000 euro vai 1 500 000 eur.  NVO, kas īsteno veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumus, varēs pieteikties uz projektu īstenošanu par lekciju un izglītojošu pasākumu organizēšanu veselības jomā (nevis aktīvas sporta, veselīga dzīvesveida prakses nodarbības).

LVS plāno uzdot jautājumu, kāpēc šis nozīmīgais pasākums tiek acīmredzami fokusēts tikai uz biedrībām ar vērienīgu apgrozījumu, kāpēc finansējumu nevarētu saņemt pašvaldības, kas tālāk deleģētu sporta aktivitāšu īstenošanu mazākā un mērķauditorijai pietuvinātākā līmenī (piemēram, projektu summa no 30 000 euro). Faktiski no pašreizējā sadalījuma sanāktu, ka milzīgo finansējumu par izglītojošu lekciju organizēšanu saņemtu divas līdz desmit biedrības. LVS ieskatā tas ir nesamērīgi un netaisnīgi pret daudzajām mazāka izmēra uz sportu un veselību orientētām biedrībām. Ar šādu milzīgu finanšu slieksni netiks sasniegts VM anotācijā norādītais: “Lai novērstu finansējuma samazināšanos biedrībām un nodibinājumiem, kas novājina pilsonisko sabiedrību, nepieciešams nodrošināt finanšu līdzekļu pieejamību pilsoniskās sabiedrības attīstībai dažādām sabiedrības grupām, kas sasniedzams, ieviešot sabiedrības drošumspējas jeb “no apakšas uz augšu” iniciatīvu, lai uzlabotu sociālo situāciju, stiprinātu cilvēkkapitālu un veicinātu tautsaimniecības attīstību.”

2024. gada 22. novembrī LVS komandas pārstāve uzstājās Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes organizētā zinātniski praktiskajā nacionālajā tiesību zinātņu konferencē LEX SCRIPTA ar priekšlasījumu “Eiropas Savienības fondu uzraudzība – politikas plānošanas un normatīvā regulējuma spīlēs”, kurā sniedza ieskatu par nevalstiskā sektora aktivitātēm ES fondu uzraudzības funkciju izpildē un ar to saistītajiem izaicinājumiem. Auditorija tika iepazīstināta ar projekta “ES fondu uzraugi” aktualitātēm tuvākā un tālākā perspektīvā. Nozīmīgi, ka bija iespēja vēlreiz popularizēt darbības nevalstiskajā sektorā nozīmīgumu un iespēju ikvienam sabiedrības loceklim – no valsts pārvaldes, medicīnas sektora, akadēmiskām aprindām līdz senioriem un bezdarbniekiem.

Informāciju apkopoja un sagatavoja M. Pričins un I. Grīnberga.

Projekta nosaukums: “ES fondu uzraugi”
Projekta norises laiks: 01.07.2023.–30.06.2025.

Projekta izmaksas:  339 248 eiro
Finansētājs: Eiropas Savienība (NextGenerationEU)

Vadošā organizācija:  Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS

Vadošās organizācijas kontaktpersona saziņai par šo projektu: Iveta Kažoka ([email protected])

Projekta mērķis ir nodrošināt sabiedrības interešu uzraudzību un ievērošanu attiecībā uz Eiropas Savienības fondu izlietojumu, stiprinot to Latvijas nevalstisko organizāciju spējas, kas ir iesaistījušās šo fondu uzraudzības komitejās.