Logo

LATVIJAS VĀCU SAVIENĪBA

Izstāde “Sapņu gūstekņi” – vācu romantisms RĪGAS BIRŽĀ

Kopš 6. oktobra Rīgas biržā skatāma izstāde “Sapņu gūstekņi”, kurā aplūkojami arī baltvācu mākslinieku darbi.

6. oktobrī mākslas muzejā “Rīgas birža” atklāta izstāde “Sapņu gūstekņi. Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijām”, kur līdzās vācu māksliniekiem apskatāmi arī baltvācu mākslinieku darbi. Izstāde būs atvērta līdz 2024. gada 11. februārim.

18. gadsimta beigās Eiropā valda vilšanās apgaismības idejās, franču revolūciju nomainījuši Napoleona kari, un sadrumstalotās Vācijas teritorijas nespēj dāvāt mierinošo drošības sajūtu. Šajās drūmajās noskaņās veidojas romantisms, kam raksturīgas ilgas pēc ideālā. Vācu romantismu iezīmē duāls skatījums uz pasauli – pretstatā materiālai videi ir sapņu un jūtu sfēras bezgalīgums.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tīmekļa vietnē par izstādi lasām: “LNMM vācu glezniecības un grafikas kolekcijās romantisma perioda māksla ir viena no lielākajām un būtiskākajām daļām. Izstāde piedāvā iepazīties ar aptuveni 300 darbiem no Latvijas un Igaunijas mākslas muzejiem, kuros vēsturiski izveidojušies bagātīgi 19. gadsimta vācu un vācbaltu mākslas krājumi. Līdzās Vācijas mākslinieku darbiem eksponēts vācbaltiešu, Austrijas un Šveices meistaru veikums, jo visas vācu valodā runājošās zemes vieno radniecīga mentalitāte, kultūras attīstība, mākslas skolas un mākslinieku savstarpējā migrācija. Vizuālais materiāls aptver laikposmu no 18. gadsimta 90. gadu beigām līdz 19. gadsimta 50. gadiem.”

Līdzās glezniecības, grafikas un tēlniecības darbiem izstādē apskatāmi arī ceļojumu un piemiņas albumi un mākslinieku rokraksti. Jāpiezīmē, ka dažādu veidu albumi ir nu jau pagātnes kultūrforma, kas ir atsevišķas ievērības vērta. Laikā, kad tagadni nebija iespējams iemūžināt fotogrāfijās vai video, tās saglabāšanai tika pievērsta īpaša uzmanība, un viens no formātiem bija izsmalcināti un ļoti rūpīgi veidoti piemiņas albumi.

Izstādei ir seši tematiski virzieni, kas atklāj romantisma mākslai mīļas tēmas – dabu, reliģiskus motīvus, mītu un vēsturisku notikumu atainojumus, apgarotus portretus, piemīlīgas ainas ar bērniem un ceļojumos (īpaši Itālijā) tvertas ainavas. Paralēli izstādei Mākslas muzejs “Rīgas Birža” piedāvā arī ar to saistītus pasākumus. Aicinām visus vācu kultūras draugus un interesentus nepalaist garām šo brīnišķīgo iespēju un ļauties romantisma vilinājumam iegrimt sapņu un ideālu pasaulē!