No daudzu NVO un arī izglītības iestāžu pārstāvju pieredzes varam apgalvot, ka šis ir varbūt viens no visjēdzīgākajiem ES līdzekļu ieguldījumiem visos ES lielajos finansējumu fondos, jo patiešām ir orientēts nevis uz abstraktiem pētījumiem, ieguldījumiem infrastruktūrā, konsultācijām un citiem ļoti lielas finanses paģērošiem mērķiem, bet gan uz mūsu ikdienas līdzcilvēku – bezdarba situācijā nonākušu personu reālu iesaisti un uzņemšanu savā lokā. Projektā kā darba devēji var pieteikties arī biedrības, un vairākas mazākumtautību biedrības, arī Rīgas Vācu kultūras biedrība (Rīgā un filiālē Kandavā) šo sadarbības formātu izmanto, lai ļautu personām dažkārt pat pirmo reizi dzīvē sajusties piederīgiem kādai organizācijai, mācīties pirmos soļus disciplīnā un būt atbildīgiem par savu veikumu.
Formāts ir vienkāršs: bezdarbnieki tiek piesaistīti darbībai biedrībā konkrētā amatā un veic savus pienākumus piecas dienas nedēļā pa četrām stundām, par to saņemot 15 EUR dienā. Šī summa nav apliekama ar nodokli, no tās netiek maksātas sociālās iemaksas.
Rīgas Vācu kultūras biedrība šādā formātā jau ir ieguvusi burvīgu papildinājumu – enerģisko Antonu (personu ar redzes traucējumiem) ar Bočelli balsi, Aivaru ar zelta rokām (Kandavā), Anniju – izcili prasmīgu organizatori (Kandavā), Elīnu – mūsu vācu valodas guru. Pašreiz biedrības stipendiāti ir gan personas ar īpašām vajadzībām, gan bezdarbnieki, kuriem vēl nepieciešams laiks iejusties darba tirgū. Iesaistīti arī jaunie un potenciālie nākotnes līderi – Anna (jau beigusi praksi), Daniels, Kristians. Ja būtu jāpiešķir ordenis par centību, tad to viennozīmīgi būtu pelnījuši Antons un Ilvars. Ilvars, par spīti pārvietošanās grūtībām, ir pat spējis iekarot Rīgas domi (skat. attēlā)!
Biedrība projektā “Pasākumi iekļaujošai nodarbinātībai” jēgu saskata uz cilvēka cieņu orientētā komunikācijā ar bezdarbniekiem ar garīga rakstura traucējumiem. Lai gan formāli raugoties, viņi dažkārt nespēj “ierakstīties formulāros”, viņu progress un garīgās veselības uzlabojumi tieši spēj sasniegt mērķi ilgtermiņā (projekta mērķis ir veicināt bezdarbnieku, nodarbināto personu ar invaliditāti un ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju iekļaušanos sabiedrībā, iekārtošanos pastāvīgā darbā vai noturēšanos esošajā darba vietā). Piemēram, Kandavas stipendiāti ar īpašām vajadzībām ir katrs ar savu talantu: Visvaldis var sakārtot mēbeles un prot izgatavot biedrības suvenīrus no koka, savukārt Kārlis labi prot sakopt apkārtni un pat adīt! Šāda toleranta iesaiste ir faktiski vienīgais solis, kā šiem cilvēkiem iejūtīgi un harmoniski palielināt motivāciju, ļauj neieslīgt bezdarbībā un regresā. Pateicamies darba vadītājiem par ieguldīto darbu, bet galvenais – Eiropas Savienībai par reālu atbalstu “mazajiem cilvēkiem”, kuri pārāk bieži paliek aiz strīpas…

RVKB stipendiāts Ilvars Rīgas domē

RVKB stipendiāts Visvaldis Kandavā
Projekts nr. 4.3.3.2/1/24/I/002 “Pasākumi iekļaujošai nodarbinātībai”
Īsteno Nodarbinātības valsts aģentūra
Finansējums: projektā kopējie attiecināmie izdevumi – 51 220 765 EUR, no tiem:
- Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums: 43 537 650 EUR
- valsts budžeta līdzfinansējums: 7 683 115 EUR
Sagaidāmie rezultāti: iznākuma rādītājs – projektā iesaistīts 6161 bezdarbnieks, tostarp ilgstošie bezdarbnieki un 393 nodarbinātas personas, tostarp pašnodarbinātas personas
