Logo

LATVIJAS VĀCU SAVIENĪBA

Pilsonisko kompetenču darītavas ir finalizētas!

Piedāvājam atskatu uz to, kā noritēja cikla “Pilsonisko kompetenču darītava” noslēdzošais posms.

Divas nedēļas nogales (septembra beigās un oktobra sākumā) Kandavā, Ventspilī, Liepājā un Dobelē bija rosības pilnas, jo noritēja cikla “Pilsonisko kompetenču darītava” noslēdzošās diskusijas ar pieredzējušiem ekspertiem. Ar Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidentu Henriku Danusēviču dalībnieki kopīgi sprieda par tādiem jautājumiem kā “Kāpēc mums viss šķiet tik dārgs?” un “Vai tiešām vienmēr pasaulē ir tikai inflācija?”, savukārt jurists un ekonomikas jautājumu pārzinātājs Mārtiņš Roska ar dalībniekiem iztirzāja pēdējās Latvijas desmitgades, vētījot tās no valsts budžeta un politiķu nozīmīgāko, ekonomiku ietekmējušo lēmumu viedokļa. 

Ar Biznesa augstskolas “Turība” docenti Dr. iur. Daci Šulmani dalībnieki paškritiski analizēja savas prasmes rakstīt iesniegumus valsts iestādēm, kā arī dalījās pieredzē par izcīnītām tiesībām vai uzvarētām tiesas “lietām”. Neizpalika klātienes manabalss.lv testēšana un viedoklis par iedzīvotāju iniciatīvu saturu un tālāko virzību Saeimā.

Nedalītas visu paaudžu dalībnieku simpātijas projektā iekaroja Latvijas Universitātes lektors, komunikācijas un mediju pētnieks Mārtiņš Pričins  (starp citu, arī improvizācijas teātra aktieris). Mārtiņa 2023. gada darītavu arsenālā bija jaunākās mediju viltības, skandāli, politiskas un valstiski nozīmīgas norises caur mediju prizmu. Vispārēju sajūsmu radīja iepazīstināšana ar mūsdienu informācijas ieguves novitāti – mākslīgā intelekta rīka ChatGPT iespējām. Piemēram, Ventspils dalībnieku lūgums “sacerēt” dzejoli ar atslēgas vārdiem “rudens” un “demokrātija” sniedza šādu rezultātu: 

Rudens vējš šalc kā sapnis ilgi gaidīts, 

Un demokrātija – tā ir cerību dziesma, 

Lai valda miers, un vēlētāju vēlmes skan, 

Demokrātija – mūsu ceļš uz gaismas zvaigzni. 

Rudens krāsas un brīvība rokās mūsu, 

Vienotība, taisnīgums, cilvēcība – tās vērtības, 

Demokrātijas mūs vieno, dod spēku un mūsu dzīves smalkumu, 

Tā mūs vadīs caur dzīves ceļiem un satraukumu. 

Projekta noslēdzošās pilsonisko kompetenču darītavas meistarīgi vadīja bijušais tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Kā īsti tiek veidota valdība? Kuri bijuši veiksmīgākie Saeimas lēmumi? Kādas kļūdas likumdevējs nedrīkst pieļaut, un ko dzīvē nozīmē cīņa par nepatīkamu reformu īstenošanu? Lūk, par ko četru pilsētu projekta “Demokrātisko kompetenču inkubators” dalībnieki domāja un diskutēja šoruden!

Ar skumjām konstatējām, ka trīs gadi ir palidojuši nemanot! Toties mums ir lieliska pēcgarša: inkubatorā ir “uzauguši” daudzi desmiti dalībnieku, kuri citādi nemaz negūtu iespēju klātienē satikt tik interesantus lektorus, nesaņemtos rakstīt un parakstīt kolektīvas vēstules un tml. Projekta noslēguma POP-UP pasākums “Izgaršo demokrātiju” noritēs 20. oktobrī Liepājā, taču šim projektam noslēgums nemaz nav iespējams. Latvijas Vācu savienības kolektīvs (Māra, Laura, Valters, Andis, Inta, Andris, Ieva, Ilze un citi) ir iekustinājis domas un viedokļus, kas raisīsies un pieņemsies spēkā neatkarīgi no projektiem. Esam kļuvuši par aptuveni 100 aktīviem iedzīvotājiem bagātāki! 

Vairāk par projektu, kas noslēdzas 2023. gada 31. oktobrī, var lasīt šeit: https://dki.verband.lv/

Finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gadam Aktīvo iedzīvotāju fonda Latvijā Programma “Demokrātijas kultūra”.